Kde se nacházíte: Úvodní strana  / Ajurvéda, Tara, já / O ajurvédě

O ajurvédě

Ajurvéda je prastarou celosvětově uznávanou zcela přírodní léčebnou metodou pocházející z Indie. Ajurvéda v sobě skrývá vedle lékařské vědy i psychologii, filozofii, alchymii, duchovní porozumění a také astronomii i astrologii, je hlubokou moudrostí o fungování našeho těla, mysli i ducha.

Filozofie ajurvédy je založena na hlubokém pochopení nepomíjejících pravd o lidském těle, mysli i duchu a její kořeny sahají 5 000 let do minulosti. První škola ajurvédy byla založena okolo roku 800 př. n. l. slavným lékařem té doby zvaným Punarvasu Átréja. Ajurvéda velice silně ovlivnila řadu medicínských systémů od starověkého Řecka na západě, po tradiční čínskou medicínu na východě. Ajurvéda v podstatě jako nepřerušená tradice, přetrvala přes mnohé překážky až do dnešních dní. Dvěma jejími hodnotami jsou proto nadčasovost a aplikovatelnost v každodenním životě, stejně jako před mnoha staletími.

Symbolem ajurvédy a zároveň i národní květinou Indie je lotosový květ, jehož osm okvětních lístků symbolizuje osm odvětví ajurvédy:

  • Kájačikitsá – vnitřní medicína
  • Šaljatantra – chirurgie
  • Šálákjatantra – pracuje s nemocemi uší, nosu, krku, očí a zubními problémy
  • Agadatantra – toxikologie
  • Bhútavidjá – psychiatrie a práce s mentálními problémy
  • Bálatantra – gynekologie, porodnictví a pediatrie
  • Rasájanatantra – omlazující terapie
  • Vádžíkaranatantra – afrodiziaka na povzbuzení potence a života

Ajurvéda při svém praktikování využívá nástrojů: změny životního stylu, bylinné léčby, úpravy výživy, detoxikace, terapií (masáží) a další práce s tělem i duchovní stránkou člověka pro dosažení rovnováhy.

Ajurvéda klade důraz na kořeny onemocnění či problému, nezabývá se příliš tisíce příznaky, které z kořenů vycházejí, učí nás si porozumět a porozumět i světu okolo nás. Ajurvéda je moudrým způsobem života, který dokáže přinést zdraví a dlouhověkost tím, že uvede člověka do tělesné, pocitové a duševní rovnováhy. Ajurvéda má nesmírnou cenu – protože není jen způsobem, jak předcházet onemocnění a jak léčit již propuklé nemoci, ale je především komplexním návodem pro zdravější, spokojenější i delší způsob života po všech jeho stránkách – mysli, těla i ducha neboli svaté trojice každého z nás.

Ajurvéda nám nabízí cestu zpět k poznání ducha – k poznání nás samotných, naší přirozenosti. Učí nás, že nejsme jen pouhým tělem a že plně odpovídáme za své každodenní činy i za své myšlenky, tedy za svůj život - tělo, mysl i ducha. Ajurvéda je pro nás jedinou pravou léčbou všech nemocí.

Přijďte na jeden z tématických večerů  nebo osobní konzultace a dozvíte se o ajurvédě mnohem více.Newsletter

Chci dostávat novinky ze světa Ajurvédy.Poptávkový formulář

* položky označené hvězdičkou jsou povinnéObjednávkový formulář